/rom/ - Fir românesc

Fir românesc. Ieșiți la luptă, băieți.

>tfw no romaniafu

Other urls found in this thread:

hotnews.ro/stiri-administratie_locala-21210357-gabriela-firea-vrea-aloce-15-milioane-lei-pentru-catedrala-mantuirii-neamului-4-5-milioane-lei-pentru-manastirea-antim.htm
youtube.com/watch?v=4F6DCPTB-3A
youtube.com/watch?v=c8Es-Dib9Us
youtube.com/watch?v=OJw3MmL-Omk
cimec.ro/Carte/delchiaro/index.html
ro.wikipedia.org/wiki/Harta_Țării_Românești_-_Constantin_Cantacuzino
twitter.com/SFWRedditGifs

тpeд нa кpeтeни

What are you ding in Finland bozgor

primu' pentru manele

al 5-lea

b1lgari brate,srve mangal na kur do kolena!

Iktf, bost qt Romanian girls bls

"tulai mo"

abortion thread

keep working on your Proto-Romanian.

ajutor

hotnews.ro/stiri-administratie_locala-21210357-gabriela-firea-vrea-aloce-15-milioane-lei-pentru-catedrala-mantuirii-neamului-4-5-milioane-lei-pentru-manastirea-antim.htm

>the areas with the highest abortion rates are full of gypsies/bulgarians/szeckelys

not sure what to feel

Primul pentru folclor:

youtube.com/watch?v=4F6DCPTB-3A

...

is adevarate stereotipurile cum ca is autisti finlandejii?


Pe mine nu ma enerveaza costu si biserica in sine, ma enerveaza ca o sa arate ca pula toata zona aia urbanistic, ca is blocurile lu ceasca asezate sa faca drum catre parlament, si gen parlamentul sa fie principala chestie inalta in zona, beserica aia o sa arate ca pula printre blocuri si cred ca ii si mai inalta ca parlamentu

Arhitectural vorbind, plm, ii numa mare ca arata cam cum arata toate bisericile ortodoxe plictisitoare de dupa 89, ar fi mai fain ceva unic

sper sa facem din el un fel de vatican ortodox (exista sofia hagia, da l-or stricat turcii cu tiganismele lor musulmane)

youtube.com/watch?v=c8Es-Dib9Us

Bleh, I'm looking for another one that starts out all slow, but can't find it.

Greeks don't need abortion. The men just fuck each other in the ass, problem solved.

Am găsit câteva exemple, dar în general râd și ei între ei.
Cheia e ca să se-mbete. Fetele sunt foarte prietenoase și toată lumea vorbește bine engleza.

Bucurestiul e cam terminat din punct de vedere al viitorului, lasand la o parte ca nu prea mai are unde sa se dezvolte, mai este si mutilat urbanistic. Usor usor, lucrurile se muta inspre Transivlania. Probabil, daca nu incepe vre-un razboi mare, peste 30 de ani capitala nu o sa mai fie la Bucuresti

cum reactioneaza femeile cand afla ca esti roman?
plm credeam ca suntem vazuti ca tigani, mai ales in uk si tarile nordice...

>plm credeam ca suntem vazuti ca tigani, mai ales in uk si tarile nordice...
e de inteles cand vad numai tigani cersetori si ciorditori pe toate strazile. Au prejudecata asta, am patit chiar sa ma cert cu un francez care nu credea ca sunt roman pentru ca eram prea alb kek. Dar daca esti om decent nu mai nici o problema, trec foarte repede peste prejudecati

Sunt aici de-o săptămână și am futut-o pe-una deci nu cred că le pasă.

pai ia baga niste pozev cu finlandezele...

Trebuia sa-i dai replica ca nu crezi ca e francez pentru ca nu e negru.

Nu am, creepule. Nu ies afara ca sa fotografiez fete dar in general sunt foarte frumoase, blonde si in forma. Uite o poza cu aia cariua i-am tras-o.

urata, are fata de rusoaica. 7/10

mai baga poze ca numai pot...

Parerea ta.

>2/10 would not bang

Bucuresti are viitor demografic puternic, cu migranti din restul tari si natalitate decenta.

Uhh ok.

Seamana foarte mult cu o slovenianca care am cunoscut (din pacate nu si futut, era mai in varsta si maritata).

ahh bine ar fi sa fie capitala la cluj

la Iasi.Ardeleni nu prea le au cu condusul... ;)))

Cum e situatia economica in romania? Infrastructura se imbunatateste sau nu? Educatia cum e? Ma gandesc sa ma intorc, poate cautand o munca in IT (meseria mea si ce am studiat). Fetele cum sunt?

migrantii pot sa migreze oricand

>capitala la Cluj sau Iasi
neah, nu are sens strategic si geografic. La fel ca si Bucuresti.

depinde unde vrei sa te intorci. Bucuresti, Cluj, Sibiu, Brasov, Iasi nu sunt f diferite de UE. Poti castiga si trai f bine. Restul meh.

Bucuresti, de unde sunt (desi nu mai am radacini acolo). Ma gandeam sa incerc si un oras mai mic sau mai linistit, off the beaten path, cum ar fi Craiova sau Buzau.

>Ma gandeam sa incerc si un oras mai mic sau mai linistit, off the beaten path, cum ar fi Craiova sau Buzau.
sincer nu ti-as recomanda, mai ales daca te-ai obisnuit cu viata din Finlanda. Eu in locul tau m-as intoarce in Bucuresti, m-as reacomoda cu atmosfera romaneasca si as explora tara, nu stii unde gasesti ceva care ti-ar placea.

Sibiu

Ce faceti feciori ?

*scoate cutitu*
bha mancatiaj dami ttzoi bani sau t tai sa moar mama.....................

Am fost aici doar o saptamana dar am trait in strainatate mai mult de jumate din viata mea... as incerca Bucurestiul, sper sa pot supravietui, sa nu fie prea competitiva treaba, prea mult stres si haos cu transportul, etc... poate atunci oi invata de ce au plecat ai mei.

Galati

Bine, tu?

Ooo nu jaf sunt jefuit ajutoooor

Joc arma 3 si stau pe Sup Forums. Living the dream

>ce faceti,feciori?*
de cand nu mai est in Romania, te-ai ajuns si ai uitat de unde ai plecat.

>Galati
ioi. de ce vrei sa ii faci rau omului?

>as incerca Bucurestiul, sper sa pot supravietui, sa nu fie prea competitiva treaba, prea mult stres si haos cu transportul
de supravietuit supravietuiesti ca banuiesc ca nu esti retardat, dar restul sunt adevarate. E ca orice capitala, dar are si partile ei bune, gen parcuri, cluburi evenimente etc. unde sa te descarci.

>poate atunci oi invata de ce au plecat ai mei.
ca sunt tradatori de tara si au fugit ca lasii. Asta daca nu sunt tigani, daca sunt, f bine ca au plecat, sa mai stea pe acolo, si tu la fel.:)

d-da ce are Galati?

Buna intrebare

N-am vrut sa par arogant cand am zis aia, asa mi-a venit. Sincer nu ma consider superior de cand am plecat din romania si abea astept sa ma intorc.

>d-da ce are Galati?
nu e Braila
plus ca e urat

harambe

mai urata e Br*ila

youtube.com/watch?v=OJw3MmL-Omk

pot sa confirm
braila e stalingrad v2 combinat cu iraq

da, dar Braila e plina de curve.

Ce dracu cauti in Polonia? Cum e cu limba acolo?

mai pune niste finlandeze ,trebuie sa fie unele care le-ai facut stalk si tu pe fb..

creepy

tu esti tiganu ala de si-a postat pula pe Sup Forums?

Fuck off gypsy

viitu perkele :DDDDDDDDDDDDD

bump

Sunt in armata si am fost trimis aici pentru ceva timp.Cand sunt la serviciu limba nu e problema toata lumea vorbeste engleza. Dar in viata de zi de zi pe strada etc nimeni nu vorbeste engleza, absolut nimeni si oameni sunt foarte rai cu strainii ma ignora complet doar pentru ca nu vorbesc engleza.Abea astept sa ma intorc in romania sfs

esti mai intunecat?:) Polonezii intr-adevar sunt retarzi rau cu limbile straine, dar au fost foarte amabili cand am fost acolo. erau chiar rusinati ca nu inteleleg engleza de balta.. Mai ales fetele, ayyyy. M-as intoarce in Polonia/10

Nu, chiar deloc.Sunt sociabil si glumet de fel, doar ca am avut o groaza de experiente neplacute in polonia si am o opinie destul de proaste in legatura cu polonezii in general.. Fetele intr-adevar sunt super :)) din pacate n-am intalnit niciuna care sa vorbeasca engleza, nici macar engleza de baza si nu prea poti sa agati fara sa vorbesti :)). Oricum tu probabil ai fost in Varsovia sau Cracovia deci deaia vorbea lumea engleza si cu totii se comportau frumos cu strainii.

Come and make me, mongol.

>doar ca am avut o groaza de experiente neplacute in polonia si am o opinie destul de proaste in legatura cu polonezii in general.

Povesteste-ne.

Curvele cum sunt?

Am citit din cartea asta, foarte intersant ce are acest italian de spus despre noi in secolul 17.

cimec.ro/Carte/delchiaro/index.html

Pai de exemplu trebuie sa fiu mereu atent la bon cand cumpar ceva.Sunt sanse mari sa imi fi bagat ceva in plus sau sa imi ia mai multi bani doar pentru ca sunt strain.

Multi cersetori si betivi surprinzator mai multi decat in Romania.

Cand m-am mutat prima oara aici a trebuit sa vin cu ordin de la centru ( baza miliatara) la Orange ca sa imi faca abonament. Cand le-am zis ca sunt roman au zis ca sunt tigan si ca le dau teapa.

De fel sunt o persoana sociabila dar simt ca devin din ce in mai autistic, de fiecare data cand incerc sa vorbesc cu cineva in engleza, ma simt invizibil, efectiv orice polonez ma ignora si se face ca nu exist probabil din cauza rusinii dar nu stiu.. mi s-a intamplat asta de prea multe ori.

Oricum astea ar fi doar pe scurt mi s-au intamplat mai multe dar nu cred ca ai chef sa citesti tot ce scriu sfs

Invata limba lor asa sai injuri. Aici cateva italieni (cei care muncesc cu romani) invata numai sa injure

Trateaza-i ca pe niste subumani si vorbeste cu ei cu indrazneala folosind cuvinte rusesti. Asa o sa bagi frica sovietica din nou in ei, futu-le mama lor de lesi.

Nu cred ca intelegi eu sunt aici sa ii protejez de rusi :)). Lucrez ca si ofiter aici intr-o baza NATO si fara ofiteri si trupe NATO armata poloneza n-ar rezista o zi improtriva armatei rusesti.

Daca m-ar trata asa sau m-ar face tigan i-as proteja o pula. Sa vina Ivan peste ei cat o vrea sa-i elibereze.

nu ar trebui sa zici chestiile astea. Te-as baga la solitara 2 zile pentru asa ceva

Incep sa-mi pierd rabdarea pe zi ce trece. Singurul lucru care ma motiveaza sunt banii si faptul ca dupa ce o sa termin aici o sa pot sa plec in alta vaza militara in Europa de vest sau US.

La ce te referi ?

chanon.ro/b/ e chanu romanesc
fara moldoveni pls

ai spus unde lucrezi si ca esti ofiter. Asta ar fii deja nasoala rau de tot. Plus opinie personala in acelasi post. Daca eram spion rus?

Curaj si succes. Nu uita cine esti si de unde vii. Uite niste harti interesante:

ro.wikipedia.org/wiki/Harta_Țării_Românești_-_Constantin_Cantacuzino

This is what you get when you don't want Sex Education in schools :)

Atunci ai sti deja ca armata poloneza e de rahat

Daca spun ca sunt ofiter si lucrez in polonia nu inseamna nimic.Daca as incepe sa va povestesc despre planuri NATO probabil ca da, dar avand in vedere ca serviciul de informatii polonez este de tot cacatul nu o sa patesc nimic :^)

Ma bucur sa vad ca nici tu n-ai uitat de unde ai plecat.Ai vreo pasiune pentru harti ? sau esti interesat doar de istoria Romaniei ?

Un interes in istorie, mai ales in privinta cu origini. E fascinant sa vezi o carte tiparita in 1580 in limba romana, si sa poti sa descifrezi alfabetul chirilic si sa vezi ca limba era practic la fel.

Bonjour

Putini oameni au interese de genu' in ziua de azi.De cand sunt aici nu prea am mai avut timp sa fac ce imi place. Doar munca intruna :)). Dar cartea care ai dat-o mai devreme pare interesanta poate ii dau o sansa.

Salut

*pe care

Ma mira, credeam ca istoria era promovata in romania si m-a interesat de cand eram mic. Mai a aparut si cartea lui Neagu Djuvara, etc. Pacat ca nu am facut o facultate in asta, dar poate inca am timp.

>Ma mira, credeam ca istoria era promovata in romania si m-a interesat de cand eram mic

Da este promovata si majoritatea romanilor sunt foarte mandri de istoria lor. Dar in general lumea stie de personaje mari ale istoriei noastre, cativa voievozi,domnitori si lideri importanti.Majoritatea romanilor, cel putin cei pe care i-am intalnit eu nu au pasiuni prea mari pentru istorie.

>Pacat ca nu am facut o facultate in asta, dar poate inca am timp.

Ce facultate ai urmat ? Sincer facultatile de istorie sunt cam fara sens doar daca ai o pasiune pentru asa ceva pentru ca e cam imposibil sa traiesti din asa ceva.

Informatica, dar in strainatate (deci nu automatica)

Cred ca e cea mai buna optine in ziua de azi.Salarii mari si ai sansa sa calatoresti mult. Si eu am vrut sa fiu programator la un moment dat dar nu mi-a mers :(