It was fun while it lasted cro bro's :( We can thank the shitters on the meme time Iceland for our exit

It was fun while it lasted cro bro's :( We can thank the shitters on the meme time Iceland for our exit.

Croatia is playing against Portugal

Exactly. And we are losing 100%

Rip in pip, that's just Croatian "luck".

>being afraid of Portugal when you defeated fucking Spain

ma daj molim te
we're getting our key players back
our year la

>implying the based croats won't annihilate tsunaldos asshole

Corluka will break his legs because there's place for only one super sexy player there.

Koji kurac se toliko bojite Portugala?

I don't understand you. Please use english.

>implying croatia wont reach the finals easily

I don't speak English.

That's better.
Shit, we're worse than the spics when they start speaking spanish

>Anytime someone falls near a Croatian player in our box it's a penalty
>Ronaldo is a olympic champion in box diving

We're are gonna get rekd by penalty kicks

You're gonna BTFO us so bad our head will spin 360 degrees and TSUUUU into space.

That's what will happen if the levels our respective teams have been playing at remain constant.

I for one think Portugal will get their shit together from now on, as so far their main problem has been that of nerves and spaghetti, being afraid of embarrassing themselves in such an easy group.

I'm actually terrified this will happen

I'm just glad that we're white

Charlie should take one for the team and break tsu's legs

Croatia is far better than Mortugal.

REEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE FUCKING NIGGERS WE WILL WIN. HOW MANY THREADA CAN YOU SERBS MAKE ABOUT >US LOSING TO FUCKING GAYNALDO AND HIS TEAM OF MERRY BITCHES. REEEEEEEEEEEEEEEEEE I TELL YOU REEEEEEEEEEEEEEEEREEE

>losing to a team that can't beat hungary

sure

We're neither Malmo nor Waxtap so Ronaldo will not score. Also there isnt a single player on Moor team except Tsuu and Moutinho who would even get on our bench.

>this flag
>this topic

OMG I CAN SEE IT HAPPENING

>implying you wouldn't want Carvalho in our defence
I mean, in his prime, not this 40yo, we have enough old guys already

iceland has like 50k people and portumemes couldnt beat them

Carvaljo iz 2004 - 2008. Sad je jedno uklizavanje od invalidskih kolica

I am fucking hyped, better them than Iceland 2bh. We are a good team whereas they rely too much on skills of CR. It won't be easy but I believe we can win

Reading comprehension? To sam i rekao

Ma znam kaj si reko samo sam morao odgovorit. Btw kak bi se na nasem reklo cuck a da ne prevodimo, kao posudjenica? Kuche?

Are you kidding me? Even our memeteam managed to draw Leltugal. Croatia won over Spain. Croatia will fuck Portugal over.

You just know it's gonna happen, just take a look ar yesterday's refball.

Nemam pojma, frende, budući da kak već ima značenje kod nas (kako -> kak) a cuck se izgovara isto.
Ali primijetio sam da je ekipa po portalima i forumima počela koristiti izraz rogonja, što zasigurno proizlazi sa 4chana.

Boktejebo "rogonja". Mislim stima prijevod ali nije ono da ti niger jebe trebu nego normalna prevara. To neki hdzovci po klaicu prevode kao ono zrakomlat etc.

portugal diving more is a meme.
all teams are equaly faggoty divers.
they should start using camera referees already and end this shit. its pathetic seing grown men fake crying like that

Rogonja je rogonja, bez obzira tko obavlja nabijanje na rogove. Slažem se da je izraz glup, i stariji od interneta, ali nakon popularizacije Sup Forumsa u našim desnim krugovima je populariziran na našim portalima.

>End? No, the journey doesn't end here.

Majke ti. Sup Forums vodi desnu politiku u hrvatskoj. Mislim da mi se svidjalo vise kad smo imali mafijasko drzavu.

Because that is how football works.

Samo čekam da Mamić postane premijer jer je on nešto najsličnije Trumpu što imamo.

Portugal couldn't pull off a win against the likes of Austria, Iceland and Hungary. Croatia will breeze past them.

pls stop. you are going to steamroll portugal all over the place and you know it

I think at this point it's impossible to tell whether portugal was shit or if Group F is just that good.

Maybe austria were dark horses, they were just lead to a secret slaughterhouse camoflaged as a bakery.

Što tog Mamića toliko mrzite? Korupcija ili?

>If modric plays

Croatia 2-0 Portugal

>no modric

Croatia 1 - 2 Portugal, Portugal scores 89' penalty

Blago receno korupcija. Nis bolji ni gori nego vecina ovdje samo je ekipa ljubomorna jer je od dinama napravio dominantnu momcad a i zaradio i ukrao milijone.

Usporedio sam ga sa Trumpom, prema tome, ne mrzim ga. Obožavam ga! Da nije njega i Vuce, ne bi imali memova uopće.

>we

jebena diaspora

Friendly reminder that Rakitic is also diaspora

samo pičke ga mrze, drogeraši sa juga

>od dinama napravio dominantnu momcad
Pa koliko ja znam dinamovci ga upravo najviše mrze ili sam dezinformisan.

Vuco je performans artist. On samo trolla. Ozbiljno ti kazem. Frajer je genije. On jw ko Weird Al ali iz dalmatinske zagore i ne tolko ocit. On je Borat. Pitaj nekog ko ga privatno zna.

>itt: people who've only seen croatia play on this tournament and never before

it's part of our mentality. if our players expect to win (which they probably are right now), they will play far worse
but if we expect to lose (playing against a team like Spain) we do our best

Ban Canada from /spuh/, to be honest. We are SPREMNI! for this shit.

Da boysi ali boysi su vecinom pederi koji mrze svakog cak i svoju mamu. Tak da ko ih jebe. Mamic je meni super kak ovo sve radi ali ga ne podrzavam no bez njega bi nogomet u rh bio u tezem kurcu. Frajer je napravio jebenu karijeru 90% repke tak da... A mrze mrze ga ovi narkomani iz splita jer misle da je on kriv kaj hajduk mora prodat najbolje igrace u hapoel ber shevu samo da plati struju a dinamo svoje prodaje u real inter itd.

Pa i Mamić je genij, kriminalni genij kao Lex Luthor, ali svejedno. I kužim ja Vucu, bez brige. Nisam plebejac

This. We're boned.

Ajd drago mi je da nisi plebejac. Mamic da je tipa ono hrvatski putin bi pokro milijarde al bi svaki od na hodo sa 50000 eur u dzepu.

Pa imali smo takvog. Zvao se Sanader Ivo. Nikad bolje nije bilo.
A prije premijerske karijere, Mamića bi htio vidjet na čelu Hajduka pa da glupim tovarima pokaže kak se posao radi i da im začepi gubice za sva vremena.

I followbit from 96. We never played with this mentality. Core of this team played in Bec when Turkey cucked us. They wont make the same mistake mentally and go into this game with that same "we won it guys lol" mentality. Mark my words we are minimally going to the semis. Maybe even the finals.

Caca je bio bog. Sreo ga prije jedno mjesec dan u Westinu, i dalje je pojava. Al da 2003 do 2008 najbolje hrvatske godine. Pa nek je i uzeo 10 milja. Jebes 10 milja.

Ako ne bude penala, mi ce mo pobjediti

>le epic reverse jinx

But Donald misses them now

Znači doba kada se davao kredit Hrvatskoj jer se nije više imalo kome? Pa kad je došla kriza stvari se vratlie u relano stanje?

Da bar svi crktnete debili mutavi.Drago mi je što odlazim u roku godine dana odavde. Da bar svi najebali i dabog da vam penzije bile 3000HRK ali s inflacijom za 45 godina.

>I STILL rate hungary
>(leaf)

Ja sam jedan kojima si dao (you). Ako si bio pametan te kredite nisi potrosio na stanove na lanistu po 2500 eur nego na ulaganja. Nisu svi bili idioti ovdje, samo vecina. Neki su kredite pretvorili u kapital.