/polska/

edycja: krwi ognia i smierci

Other urls found in this thread:

strawpoll.me/15172073
youtube.com/watch?v=ZbZCu_U9wcs&list=PLU4Kb61LoXXQ-_63RmONdbwx_XEy4Zlo4&index=4&t=0s
en.wikipedia.org/wiki/Half-sword
youtube.com/watch?v=wfNdT-C5_d8
youtube.com/watch?v=_MRMr3LuwDo
youtube.com/watch?v=vi757-7XD94
youtube.com/watch?v=U4jPcZST2gg
mieczesredniowieczne.pl/polska-miecze-sredniowieczne-w-muzeach/
muzeumwp.pl/emwpaedia/szukaj/?word=miecz
twitter.com/AnonBabble

/balt/

strawpoll.me/15172073
strawpoll.me/15172073
strawpoll.me/15172073

pierwszy bo litwini głosu nie mają

>tug po zwaleniu do buzi po raz pierwszy zaczales chciec wiecej

krv oganj i smrt

>krwi ognia i smierci
i spermy

he-hetero

ja jestem hetero ale czasami lubie poprzytulac chlopca i walic do trapów i pic sperme

Anibe

ubij se pederu

ja jestem hetero ale mam motylki w brzuszku jak mysle o byciu zdominowanym przez jakiegos chlopaka

to

>każdy ekspert uznaje długi miecz za najlepszy miecz w historii
>le polak appears
>A NIE BO NASZA SZABELKA Z CHUJOWYM ZASIĘGIEM I KTÓRA CHUJA DA JAK PRZECIWNIK MA PANCERZ

XDD

nawet polskie artykuły mówią że miecz jest lepszy, nawet polaczki używały longsworda

szable to gówno objebane, początkowo była to broń pospólstwa

to

przypominam żeby reportować proxy śmiecia

co to pedoromantyczna

>86243375
>CHUJA DA JAK PRZECIWNIK MA PANCERZ
każdy miecz kiedykolwiek
ps marcel weź sie uspokuj to już dawno przestało być smieszne dawno temu

thanks for that armatus album you recommended me some time ago
i've been listening to it alot lately

>każdy miecz kiedykolwiek
tutaj pierdolisz, nie bez powodu niemieccy fechmistrzowie pisali jak radzić sobie z opancerzonym preciwnikiem przy użyciu longsworda

czemu polaczkom tak ciężko pojąć że szabla jest chujowa? Przecież to nawet nie jest polska broń

>tug odkrywasz że nie ma czegoś takiego jak "najlepszy miecz", bo każdy miecz powstał w jakimś specyficznym kontekście, żeby jak najskuteczniej walczyć z obecnie stosowanym orężem, technikami walki, żeby był dostosowany do warunków w danym miejscu, być ekonomiczny w masowej produkcji, jak najlepiej wykorzystywać dostępne surowce
weź sie zabij

that wasn't me, this is my first time on /polska/

>jeden pedał
>zasrywa każdą nitke

homoerotyzm>pedałoromantyzm

podaj mi jedną przewage jaką ma szabla ponad długim mieczem

ty chyba nie sądzisz że jak złapiesz miecz w połowie to nagle będziesz mógł przebić kilkumilimetrowy pancerz?

good post

czy przypadkiem lindybeige nie miał całego odcinka o longswordach?
o szablach też chyba miał

>no Seba hehe zaatakuj to szabelką to sie rozleci jak w anime ;)

czemu pod Grunwaldem nie używano szabelek tylko te tfu europejskie miecze? Kurwa to niehonorowo i nie po polsku

jest szybsza, ma tą osłonkę na palce i łatwiej nią manewrować

>lindybeige

>nie łamie się tak łatwo
>lepiej tnie (dłuższe cięcia)
>łatwa w użyciu, nie trzeba szkolenia
tak z czubka głowy, jak pogooglasz to znajdziesz na pewno więcej bo historycznie szable wyparły długie miecze

dawaj cyce

po chuj odpowiadacie marcelowi

ohh my bad
its an awesome album tho youtube.com/watch?v=ZbZCu_U9wcs&list=PLU4Kb61LoXXQ-_63RmONdbwx_XEy4Zlo4&index=4&t=0s

tak przypominam że w XVIII wieku cała europa przerzuciła się na szable

dzisiaj cyców nie będzie bo mi się nie chce

co za jebany debil z polski

en.wikipedia.org/wiki/Half-sword

leniu

...

pogoglałem i jeszcze piszą że nie uwiera w ciele, co się liczy dla kawalerii i łatwiej nią manewrować z konia

W przypadku szabli główne zalety to możliwość wykonywania zarówno cięć jak i pchnięć, przydatność w walce konnej i wykorzystanie bezwładu broni do zwiększenia siły cięcia. Położenie Polaka na ręke musiało być zadaniem trudnym nawet dla dobrego szermieża z zachodniej części Europy. Znamienne jest to iż w okresie "potopu", w czasach dominacji w polu armii szwedzkiej nad polską, w przypadku rzadkich bo rzadkich ale spotkań stricte kawaleryjskich (Warka,jedno ze starć pod Gołębiem) Polacy zawsze dominowali w walce wręcz nad żołnierzami armii szwedzkiej ( a byli to przeważnie Niemcy). Jeszcze w XIX w. w Polsce do podstawowych gier dzieci i młodzieży była zabawa w "palcaty", która w fantastyczny sposób przygotowywała człowieka do robienia szablą. Była to doskonała broń, pozwalająca na wykonywanie cięć bezpośrednich i zamachowych z łokcia oraz z ramienia oraz wszelkich zasłon statycznych. Łączyła w sobie wszystkie cechy bojowe wschodnich i zachodnich szabel i mieczy. Była w swoim czasie najlepszą bronią zarówno do walki pieszej, jak i konnej. Polacy szybko docenili zalety tej konstrukcji, wprowadzając wszakże dwie istotne modyfikacje. Zamknięta (lub półzamknięta) rękojeść polepszyła ochronę dłoni szermierza. Po wewnętrznej stronie rękojeści Polacy dodali również paluch – pierścień pozwalający na przełożenie kciuka. Zmieniał on ułożenie dłoni, poprawiał pewność chwytu oraz zwiększał siłę ciosu. Pozwalał również na zadawanie tzw. cięć odbijanych, wykonywanych szybkim ruchem z nadgarstka. Były one niezwykle skuteczne, nie zostawiały bowiem czasu na obronę, i zadawano je bez sygnalizowania wcześniejszym zamachem.

>używanie wikipedi jako źródło

zimno jest i chory jestem to nie chce mi się sprzętu rozkładać sory

>jest szybsza
tak jest w Dark Souls?
>ma tą osłonkę na palce
to sie nazywa jelec idioto i nie każda

po za tym w czasach w których używano długiego miecza używano rękawic które i tak chroniły dłoń
>>nie łamie się tak łatwo
nie wiem ską to wziąłes
>>lepiej tnie (dłuższe cięcia)
to że zakrzywione miecze lepiej tną to dawno obalony mit, różnica nie jest aż tak duża a po za tym fakt że szablą nie można dźgać to olbrzymia wada
>>łatwa w użyciu, nie trzeba szkolenia
dlatego na początku w Polsce uznawano to za broń pospólstwa i dopiero po Batorym zaczęła używać szabli szlachta
>historycznie szable wyparły długie miecze
w momencie w którym przestano używać pancerza nie licząc zacofanej polski gdzie pancerz noszono aż do XVIII wieku

>pisanie wypracowania żeby odpowiedzieć marcelowi

nie on, ale nie jesteśmy historykami żeby przerzucać się źródłami, a to nie jest forum na którym da się prowadzić rzeczową dyskusję na chłodno bo za godzinę tego wątku i tak już nie będzie żbsz
w ogóle tutaj ni da się prowadzić rzeczowej dyskusji i jeżeli komuś się wydaje inaczej to niech lepiej idzie na Sup Forumsa karmić się codzienną porcją memów

>odpisywanie marcwelowi

szanuje za znajomosc tematu no ale kurwa
że ci sie chce na takie gównoposty odpisywać ?
zrób to co ja user pierdol marcela i idz spac
jutro możemy sobie pogadac o historyczce

w XVIII wieku też przestano używać zbroi, własnie dlatego sie na nie przerzucono debilu nie dlatego że można sobie pociąć kurwa metal jak w Naruto

no to kurwa zobacz co mówi Matt Easton albo poczytaj o półmieczu z innych źródeł debilny polaku ja pierdole

są jacyś studenci czy już śpią? jak wyglądają te słynne praktyki?

>to sie nazywa jelec
a nie bo kabłąk

>pchnięcia
>szablą
XD

za postowanie nsfw jest banicja, a za postowanie numeru posta z nsfw deski?

youtube.com/watch?v=wfNdT-C5_d8

>a-ale szabelki są idealne :(

youtube.com/watch?v=_MRMr3LuwDo
nuta

ale sie najadlem kurwya

sprawdźmy

youtube.com/watch?v=vi757-7XD94

youtube.com/watch?v=U4jPcZST2gg

>a-ale halfswording to wymysł Wikipedii tak naprawde to oni próbowali sobie przeciąć pancerz tak jak my próbowalismy pociąć czołgi :(

>nie wiem skąd to wziąłes
Mechanika 101
Co ci się szybciej załamie - łuk, czy prosty strop?
No i turcy poza kebabami wiedzieli jak się robi stal i chętnie te szabelki sprzedawali w europie
>olbrzymia wada
Nie na koniu. Na koniu to strasznie nieporęczne oręże. Wyobraź sobie przekładanie miecza z lewej strony na prawą albo wykonywanie jednego cięcia za drugim (co będzie trwało dłużej niż mieczem, bo jest długi). Pchnięć na koniu nie wykonujesz bo miecz może ci utknąć.
>dlatego na początku w Polsce uznawano to za broń pospólstwa
Mówisz, jakby to była zła rzecz. Paru wyszkolonych rycerzy < uzbrojona masa
>gdzie pancerz noszono aż do XVIII wieku
pancerz to w chuj kosztowna zabawa, za którą można literalnie kupić dziesiątki tamtejszych odpowiedników gloków które dziurawią je jak mokebe polskie dureksy

spróbuj jeszcze jakąś gołą panią z /gif/ podlinkować

>odpisywanie marcelowi

Też tak macie?

>a-ale polacy nigdy nie używali mieczy tylko zawsze szabelki jak w moim Potopie ;(

mieczesredniowieczne.pl/polska-miecze-sredniowieczne-w-muzeach/

muzeumwp.pl/emwpaedia/szukaj/?word=miecz

a teraz mały bonus: jeżeli le żaden miecz nie mógł radzić sobie ze zbroją to dlaczego w Rzeczpospolitej używano rodzaju miecza specjalnie zrobionego własnie aby poradzić sobie z opancerzonym przeciwnikiem?
>inb4 ale le nie przebijesz
dlatego celowali w oczy, pod pache czy w inne szczeliny debilny polaczku

Zależnie od humoru moda
Za postowanie linka do imgura lub czegokolwiek co nie jest pandą też można oberwać

ach, typowa stancja

kierunki STEM to to samo co politechnika nie?

...

nie wiem co polaczki mają taki ból dupy o europejski ekwpiunek
>miecz długi zły bo niemcy używali
>zbroja płytowa zła bo niemcy używali
chyba do tego sie to sprowadza

większosc polaków to tacy debile ze nawet nie wiedza kim byli picrel tylko by mysleli że to francuska kawaleria albo husaria

nie do końca
stem to też matma na uniwerku czy fizyka
politechnika to inżynieria (chociaż uniwerki też teraz nadają tytuły inżynierskie)

to kierunki a nie tym uczelni.
na uniwersytecie też masz kierunki jak biologia, chemia czy fizyka

sama nazwa STEM wskazuje na to że nie

>polak uważa że TO jest dobra broń do pchnięć
XD

no ale ta czego sie spodziewać po kims kto zaatakował tym czołgi

morda w kubeł marcel bo założę mój gambeson i znowu ci najebie jak każdemu cwelowi w płytówce

btw dex > str

fajna taka szabla jakbym mial dziewczyne to bym ja napierdalal taka szabla

czemu polacy nie wiedzą że ich rycerstwo nosiło kurwa płytówki?

ja napierdalałem rycerstwo w płytówkach, nie patrzyłem skąd są

cwele się dali nabrać na mema hehe janusz von nogay patrz kurwa zakładasz puszke i jesteś nieśmiertelny
a ja myk teleportowałem się za jego plecami, powalałem jednym dobrym kopnięciem i napierdalałem kamieniem po hełmie aż z otworów zaczęła wyciekać krew
płyta = smrud

czemu już nie postujesz koreanek?

ekonomia to też STEM tak? generalnie wszystko związane z matematyką to STEM?

chłop z włócznią > polak w płytówce

nie.

wszystko co jest związane z normickim rozwiązywaniem problemów, które sami wymyśliliśmy (jak ekonomia) to nie jest stem

oparla sie o was kiedys loszka w autobusie?

>Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM)

byłem szczerze zdziwiony że polactwo było w ogóle stać na płytówki, wasi rosyjscy bracia słowiańscy ich nie mieli

nawiasem były one importowane z Niemiec

kurwa co za lewackie polskie wojsko używać jebanych islamskich zdegenerowanych pancerzy pierdolonych

nom pamietam

no akurat ekonomia to nauka społeczna (mimo że czasami posługuje się matematyką)

kurwa nawet zbroje musiały mieć januszerski wąs w waszym kołchozie ciekawi mnie jak zginął jej własciciel
>nie *rzuca miecz w pizdu* nie moge walczyć...muh honor mi nie pozwala. Prosze zabij mnie Panie Wrogu!
>ok :D
>moralne zwycięstwo Chujosława herbu Rogacz ;_;

mój gambeson do napierdalania wszelakiego robactwa w płytówkach uszyła mi chłopka kobieta bo ja rucham a rycerstwo z racji pochodzenia szlacheckiego miało tak chujowe geny że dały im się ruchać tylko własne siostry/kuzynki. kurwa co za przyjeby myśleli że zostaną moim panem a ja te ich kurwa hehe płytówki na pługi do orania ziemi przetapiałem a nimi karmiłem świnie

zamknij pizdę korab

ahhh pamiętam te dzikie kolejki w szkole średniej do szatni, że mogłem trzymać ręke na dupie loszki bez jakichkolwiek konsekwencji za każdym razem

drapie mnie w gardle i lamie w kosciach
kurwaa czemu teraz

kamil ma zawsze rację kiedy nie mówi rzeczy z którymi się nie zgadzam

>mogłem trzymać ręke na dupie loszki bez jakichkolwiek konsekwencji
co

spoko ja tak mialem dwa dni i juz mi przeszlo ;)

dzieki mati

otwieram wino ze swoja dziewczyna

>duża kolejka
>ogólny ścisk
>trzymanie ręki na dupie że niby przypadkiem

chujowe quady