1lb lean ground beef, store brand 1case of waterrorism 1box of cereal (I know it's kids cereal) 1box of hamburger helper (for beef) 1small bottle of store brand milk.
No, I didn't get grocery bags, those now cost extra. And this is the price with fuzzing coupons.
Jesus Christ you're worse at spending your grocery money than most EBT nigresses I see.
Logan Wright
>not buying rice, pasta, and seasoning >buying literally precooked starch and salt mix holy shit stay poor
John Phillips
This is the shopping cart of a NEET who lives in his mom's basement.
John Russell
>fruit loops the Cheetos of breakfast foods
Easton Long
>I didn't get grocery bags, those now cost extra
Nathaniel Evans
/fit/ here
The fuck is wrong with you? Why do you buy garbage food and then complain how expensive it is? Who cares how much it costs, nobody should be buying it in the 1st place
>oh noes crystal meth prices are too high! I know it's not healthy but common dude!
Get out of my boards dipshit
Asher Martinez
>buying bottled water >buying name-brand cereal >buying tiny bottles of milk >not buying cheap uncooked pasta or rice >buying meat from walmart and not a butcher or deli
Nathaniel Long
Ok first off, dump the water you fucking moron. Second stop buying candy, that breakfast cereal?" Candy. Get yourself some fucking oats you pissant. WTF is hamburger helper? Oh yeah empty fucking calories you fucking douche.
Grow the fuck up and buy real food you piece of shit.
Andrew Jackson
I already have rice at home I'm going out of town tomorrow for work, so I'm just getting food for tonight and tomorrow morning. I was just blown away by how expensive it was
Hudson Kelly
>1lb lean ground beef, store brand 1case of waterrorism 1box of cereal (I know it's kids cereal) 1box of hamburger helper (for beef) 1small bottle of store brand milk.
try coming to arizona its cheaper here
Jace Smith
FOLLOW YOUR NOSE
Adrian Campbell
>packaged ground beef >mass produced milk >needing to buy bottled water feeling good being small town and not california
Angel Thompson
>bottled water You can get 5 gallons for a dollar. More like >this is what $25 gets a fucking moronic retard
Jason Reed
I live in California too and I live off of ~$200 a month of food. You're buying the wrong shit. For starters, that cereal as overpriced as fuck and won't last you very long.
Jeremiah Stewart
Seriously you should be eating eggs for breakfast.
Jaxson Carter
>1lb ground beef $3.00 (Smart and Final) >2 gallons spring water $2.00 (Wal Mart) >1 box of (shit) cereal. $3.00 (Food 4 Less) >1 box of hamburger helper (also shit) $2.25 (Food 4 Less) >1 small milk $1.75 (Food 4 Less)
Total = $12.00 + you suck my balls
Carson Thompson
>buying bottled water
third world confirmed.
Ryder Hill
>buying bottled water
just jew my shit up senpai
Luis Barnes
Plebian, just go to winco and buy tuna, it's less than a dollar per can
Oliver Foster
That box of cereal is fucking huge, the biggest size over here is 1/3 of that and its 8$, the case of water on special is usually around 8$ too, the pound of meat is around 6$, burger box is 12$, milk is 6$ for a total of 56$. Keep complaining faggot
Leo Allen
>not buying 5 gallon jugs of distilled water
Parker Martin
Isn't this enough calories for Californians these days? Aren't they getting plenty of protein from Mexican semen?
Tyler Cook
>buy bottled water >complain that it costs too much You're giving money to the jews *AND* polluting at the same time
Landon Rivera
>california Yea, don't care. The sooner your state starves and dies the better.
Joshua Walker
This is what 24.65 gets you if you spend like a tard. You should be able to get A shitload of oatmeal, baking sugar, pasta, a couple fruit pieces, 1lb of meat, and a quart/gallon of milk. Even then, this would still come out to 100USD of food a month, waaaay below food stamps.
Jace Price
Why dont you just boil the water then store it? Prices are extremely out of hand in California though glad i live in Arizona and shits actually affordable.
Zachary Sanchez
Fuckin time spent and gas wasted trying to 3 different stores for groceries.
Levi Edwards
>not buying a pro pure filter from infowars.com >not buying a durable plastic sippy cup >fucking froot loops pathetic!!!!!! get some mother fuckin swai fish and some oats and rice and canned peaches you pleb
Hunter Morales
Cholesterol through the roof-tier.
Wyatt Lopez
but in Texas I can get 8x pic related for 23.92
Cooper Martinez
Do you have the number for that vietnamese wife catalog? Asking for a friend
Angel Robinson
>bottled water >2box of cereal >expensive milk
Bro just buy some spaghetti noodles and ground beef.
Brody Adams
>California
Dont care enjoy your liberal shithole
Cameron Wilson
They charge you for grocery bags?
Michael Rodriguez
>buy two 8oz cans of tuna >buy mayonnaise (optional) >buy subrolls/bread >buy chips
>$15 and I'm fed for 6 days.
Jaxson Long
Where the fuck in Canada do you live?
Justin Harris
>Buying the bottled Jew...
Gavin Richardson
lemon pepper that fish nigga put some butter on it grill it plop it on some white rice
Juan Clark
isnt dasani literally the water that was found to have cancer causing shit in it? like worse than the shit out of your tap
Ian Barnes
>buying cereal instead of oats >buying hamburger helper instead of eggs, rice, and chicken
More money upfront but it also lasts for way more meals than your shit.
Lincoln Richardson
Dont buy brand name shit.
Josiah Parker
>Paying for bottled TAP WATER Jesus. People are stupid.
Brody Watson
> >>buying bottled water >>buying name-brand cereal >>buying tiny bottles of milk >>not buying cheap uncooked pasta or rice >>buying meat from walmart and not a butcher or deli
+1 Name brand Name brand Name brand Name brand
Come talk to me about spending money. Image related.
Nathaniel Hughes
>search Google Images >find OP's picture >this thread is literally only designed for real replies as OP has already switched his IP and is constantly samefagging with himself for added drama
Jaxson Williams
> Cholesterol meme Being fat will kill a thousand times more likely.
David Wilson
He can keep his ass in California.
Brayden Torres
Meanwhile in poland with 20 euros i eat for 2 weeks >europoors Lol get fucked niggers
Jace Ramirez
Why the fuck are you buying water nigger?
Michael Bailey
>eating meat
like, why -- I can understand a prime cut, but why even bother eating shit tier meat? Just eat veggies
Zachary Bennett
How does it feel to live in a country where you can't drink the tap water?
Also that's not cereal it's candy.
Matthew Powell
this is my favorite type of bait thread
Benjamin Butler
I pay €50 for 2 weeks of groceries.
come get some cuckfag
Michael Fisher
The funny thing is Dasani IS tap water.
Wyatt Perez
>(I know it's kids cereal) as opposed to adult cereal?
Thomas Flores
that would probably cost me ~12 dollars. I mean it's not like you can't eat but you are getting ripped off.
Brayden Martinez
OP here, just got home.
No, I just like to have water next to my bed at night. Just a habit that I've got into.
We have a well, and we need to fix our reverse osmosis water filter that comes out of the fridge, and I just dont like drinking tap water
Evan Hughes
I literally spend like 54$ a week on food here in LA and it feeds me well. I could probably save some if I let go of some snacks and stretched out my dinners. But I have money so
Tyler Phillips
Well, sure.
But eating eggs every day when you can easily avoid it is still a pretty stupid idea.
Josiah Moore
yea, faggot. eat some wheaties or frosted flakes with bananas or strawberries in them or some shit, not fruit loops
Justin Long
Tap water's fine here. They bottle it and sell it to idiots for 1000x the cost.
Dominic Flores
>buying water and cereal
You have no one but yourself to blame
Jayden Phillips
Califag here. How much was each item? Are you shopping tarded joes? Wholefoods? Try krogers.
Caleb Wright
Yeah, i'm not poor though. Im not going to live on fucking pasta and beans everyday. Im just pointing out how fucking expensive it is.
I want to move to phoenix :( I really hate california. Born and raised here, but lived in texas for 4 years. I really miss it
Luke Bennett
Here in WA >buy 1lbs beef $5 >uncooked pasta 90c a bag >canned tomatoes + paste ~3$ for enough sauce
I make spaghetti and meat sauce for a family of three for under 10$. And there is usually left overs to eat the next day or two.
Quit wasting money on premade bullshit
Julian Turner
This is why you don't see poor people with alot of money.
This ain't kids stuff
Carter Scott
OP is a tard, but he's not entirely wrong. Food prices have skyrocketed. Two years ago, we were told it was because the price of fuel was so high. Oil has been cheap for over a year now, and prices haven't budged.
I think the problem is the food stamps explosion. Something like 1 in 5 americans is on food stamps now. Those people don't have to give a fuck about how much shit costs.
Bentley Evans
you can distill your own water pretty easily
Jason Nelson
>buying bottled water Oh that's right commiefornia fags can't into desalination plants :^)
Cooper Nguyen
Welcome to California, dipshit. The foods expensive, but we are a safe space and there are gays everywhere. >Should be paradise for you, limp wristed freak.
James Gomez
That's what I'm saying. Its fucking absurd how little food you get here
I don't drink milk. It's milk for making my meal tonight. I'll be able to use it for 3 meals, so its not too bad. And that was the only bulk cereal they had at the store. I could've bought cheaper, but just didnt want to
Josiah Rivera
The fuck are you shopping in cali you dumb bitch?
Luke Walker
>Food is expensive when you go full retard and buy stupid cost-inefficient shit outside of your budget instead of planning your meals around your income
WOOOOOOW, BUGGED SUPER MARKET MECHANICS
HA HA
THANKS KOJIMA
Thomas Perez
Meanwhile here in the midwest, I can get a week's worth of groceries and water for 3 people for $80 if I try to go cheap. If I go with decent meals it's more like $120.
Sebastian Watson
>Buying bottled water
JUST GET A FUCKING WATER FILTER!
t. Alex Jones
Jaxson Turner
>be poorfag >get food stamps >$100 a month >$3/day >a dollar a meal >look up how much a meal costs for a prisoner in CA >$2.45/meal
What the fuck is the point? It doesn't even cancel out my monthly income tax.
Oliver James
Yeah, they just passed a law last month, you have to bring your own bags, or buy theirs for 11 cents. I always forget to bring bags, because Ive never had to in 7 years of living on my own
Caleb Kelly
lol this nigga puts water on his froot loops
Ryder Cook
why are you buying cereal why are you buying ground beef like that why are you buying water when it isn't on sale or better yet just getting yourself a filter why are you buying milk like that.. where is the 4 liter bag? what the fuck is this hamburger helper shit, just buy pasta or oats or rice or w/e
how much did you spend on your fucking water btw? like 6 dollars? retard
William Gonzalez
>Buying a huge box of cereal >buying water bottles >not buying meat on sale
learn to budget
Parker Sanchez
>only 1b of beef for three people
Brandon Harris
Water comes out of the faucet for almost free dipshit
Tyler Evans
This. Winco is my all time favorite store. Haven't found a place that beats their prices. We usually spend $250-$300 for a family a three. Those groceries tend to trickle to the next month over so we spend even less.
Noah Morris
that box of fag loops is about the size of the case of water you double nigger. and how the fuck you gonna eat that garbage with a ounce of milk any how. eggs and meat loaf of bread even if have to get box of 99 cent freezer sausage. damn.
Parker Peterson
Eggs aren't cheap mate. Neither is chicken. Out here in cali, I have one store within 30 miles of me, and they only have anti-biotic chicken there. It's fucking expensive
Robert Jenkins
>cans of tuna if you are eating it right away, why are you buying cans of anything... just buy that other cheap fish like basa fillets or w/e
Tyler White
Do you want to know how to save money?
>X lb bag of rice >frozen peas and carrots >X lbs of chicken thighs >spices
there you go faggot. Eat like a king for a whole week for like, $30.
Nicholas Thomas
i only buy shit thats part of weekly sales youd be surprised just how much you can get if you get shit on sale and coupons
Blake Flores
You can get a decent amount of food for a reasonable price at winco, just a lot of muds and the food isn't always that great. A blatant imitation of In N Out - they have In N Out in Texas now, you ought to try it some time.
Gee, I wonder how I could buy all this crap by only going to ONE store per week? Maybe plan ahead? (Also, Smart and Final, Wal Mart, and Food 4 Less are all within one mile.)
I sit over a camp fire every evening distilling water in order to stop the JEws.
Nathan Perry
It's actually not bait. I can take a picture of the reciept if you'd like to see it
Jace Kelly
just buy garbage bags when you go the little cheap ones you know what to do
Andrew Hill
>giant box of fruit loops >literally bottles of WATER instead of a water filter damn nigga get a clue
Ayden Rivera
fuck your shit op. for $25, at an overpriced hippy market in the bay area, assuming you have olive oil and seasonings at home, you could get >1lb high quality grass fed steak or pork chop >1 head cauliflower >1 head garlic >half carton of eggs >a few strips of bacon >based acme bread and probably have enough left over for a 24 oz of craft beer. you dumb piece of trash
James Rogers
>living in California lol
Ayden Sullivan
eggs ARE cheap and so is chicken Maybe you caliniggers have ridiculous laws on things plus too many shitskins, but they should be cheap
Turkey is the cheapest meat though
Luis Kelly
what makes you think he isnt an ebt nigress,do you honestly think people in democrat citys actually work for there money
Jason Myers
OP is a dumb nigger that doesn't know how to actually get value for what he/she/nigress is buying.
Hey OP why don't you go to an actual grocery store instead of wal-mart and go in the isles with basic raw food that you actually need to be able to cook to prepare and maybe your 24$ will go farther than a box of sugar cancer and whatever the hell else that shit you bought is.
Nolan Moore
the ground beef was 6.99, and the pasta to go with it was 99cents. and that will make two meals for me. So thats like $4 for one meal, home made. Non name brand beef.