...
Sverigetråden
>dkn man föddes inte svart och får inte pumpa svenska sötpajer 24/7 och sen få jobb för det
Många läsare blev ordentligt upprörda när Fria Tider i onsdags rapporterade om den 18-årige våldtäktsmannen Muhamed som slapp undan med bara 22 dagars samhällstjänst efter att han våldtagit 12-åriga Ida i Sundsvall i november förra året. Men åklagaren säger idag att hon inte är förvånad över den milda påföljden.
– Inget upprörande eller överraskande i nuläget, säger hon om domen till Fria Tider.
>våldta och misshandla en 12åring
>får 22dagars sommarjobb på valfri arbetsplats
>Inget upprörande eller överraskande
reporting in
what's going down tonight?
diversity - good
Du hade suttit här oavsett din hudfärg din loser
/katja/
>Trots att våldtäkt mot barn i normala fall ska ge fängelse väljer tingsrätten att låta Muhamed komma undan med ett lindrigt straff – 180 timmars samhällstjänst med skyddstillsyn. Det innebär i praktiken drygt 22 dagars sommarjobb på en arbetsplats som Muhamed själv får vara med och välja.
HAN FICK BOKSTAVLIGEN JOBB PÅ VALFRI ARBETSPLATS EFTER ATT HA VÅLDTAGIT OCH MISSHANDLAT EN TOLVÅRIG FLICKA!!!
KAN
BOKSTAVLIGEN
INTE
HITTA
PÅ
DETTA!
ÄRLIGT OM NÅGON HITTADE PÅ DETTA SKULLE MAN TYCKA ATT HAN ÖVERDREV
korkad på riktigt eller gyckel?
Helt allvarlig din patetiska cuck
Kvinnor är deras egna värsta fiende.
>dkn nästan 4000 SR i Overwatch PTR
SÅ JÄVLA NÄRA!
Tror inte man får betalt för samhällstjänst dock, men ja helt jävla bisarrt. De kunde inte ens sätta honom i sluten ungdomsvård ett halvår?
Patetiskt
inte ens jag som skrev första brevet men du verkar komplett nybög eftersom du inte ens förstår vad de första brevet anspelar på
Du är helt enkelt för korkad
Påminnelse att svensk polis är hanrejar
Vart fan är hon? Du börjar halka, Pekka.
ditt ansikte när Muhamed idag är en frim an och antagligen befinner sig på We Are Stockholm festivalen i Kungsträdgården och tafsar på 12åriga tjejerna där medan han drömmer sig tillbaka
>haha jag låtsades bara cuckbreva
rannsaka
Tyckte ni var bättre med megumin pekka.
Hej user, jag ska till tensta och träffa mdongo, ska du med?
>dkn är inte polis som blir trött på allt och börjar skjuta sandnegrer när de chimpar ut och får sparken efteråt
>svara på ett brev som man inte har aning om vad det handlar om
>wää wää du är bara en 4kanalsauts ändå
Du är patetisk
Ser ut som en arabjävel så nej brinn i helvete din jävla mohammed.
tacka fan att man inte är lika patetisk som någon som tycker synd om sig själv för att han är född vit.
Patetiska horungar som är i den här tråden
Glöm inte att hans familj och vänner misshandlar Ida och hennes lillebror för att hon anmälde Muhamed till polisen.
/katja/
haha aa
>den där bilden
oj bubben vad synd det var om dig
svenska kvinnor är horor :```(
>vara såhär ny
detta
I somras dömdes Muhamed till 180 timmar samhällstjänst, något som Fria Tider skrev om i en uppmärksammad artikel. Men för den idag 13-åriga flickan har helvetet fortsatt.
Muhameds vänner, två bröder, har nämligen tillsammans med andra familjemedlemmar satt i system att förfölja, hota och misshandla henne, rapporterar Sundsvalls Tidning. De har vid en lång rad tillfällen angripit henne när de stött på henne på olika platser.
Flickan berättar om hur hon under skärtorsdagen stötte på familjen på en busshållplats. Först blev hon slagen av den ene brodern.
>Då kom den andra som har kontaktförbud och jag trodde han skulle hjälpa mig upp, men då gav han mig ett knytnävsslag över munnen. Sedan kom hans mamma och jag trodde de skulle sluta, men hon sparkade på mig, säger flickan till Sundsvalls Tidning.
Efteråt fick 13-åringen föras till sjukhus med skador på bakhuvudet och flera lösa tänder.
Sedan tog hon emot en hälsning om att hon ska "få stryk sex gånger till", enligt lokaltidningen.
På grund av våldet och trakasserierna var flickan hemma från skolan i tre månader och fick sedan byta skola. Men trots det fortsatte attackerna.
Även flickans yngre bror har utsatts för den somaliska familjens trakasserier. Fönster har även krossats i lägenheten där flickan bor.
Socialen har nu erbjudit familjen att flytta till ett jourhem eller vandrarhem.
Flickans pappa konstaterar att våldet fortsätter trots att den mest aktiva somaliska brodern har kontaktförbud mot 13-åringen sedan tidigare.
>Hon behöver få sina rättigheter, säger han till Sundsvalls Tidning.
Ida heter egentligen något annat.
>Socialen har nu erbjudit familjen att flytta till ett jourhem eller vandrarhem.
>SOCIALEN FLYTTAR PÅ IDA OCH HENNES FAMILJ ISTÄLLET FÖR SOMALIERN OCH HANS FAMILJ SOM ANFALLER OCH TRAKASSERAR HENNE
>rödpillra mig om Katja
...
Rasist!
Hikky sötpaj
>dkn trött på allt
vill bara flytta ut i skogen och avbryta kontakten med alla anhöriga
Varför ska det vara upprörande? Detta är ju vad 99.9% av befolkningen vill ha?
ja men är hon på dutub eller har det gjorts ett tv program om henne?
Det sorgliga är inte att somaliejävlen inte kommer deporteras, eller att tjejen misshandlas, eller hur sjuk världen i bor i är. Nej, det sjukaste är att alla delaktiga kommer fortfarande tro att det inte är helt Muhameds fel. Nej, han kommer ju från stackars Somalien, det är inte hans fel att han inte vet att man inte ska våldta tonåringar och slå ut tänderna på dem!
Och detta är varför jag inte fattar hur stormisarna orkar med det de gör. Det svenska folket är sinnessjuka och blundar när saker som detta händer.
NEJ NEJ NEJ! Det är inte invandrarnas fel, det är vårat för att vi inte utbildar dem för en kultur som är totalt inkompatibel med negrer som dessa!
Bara ge upp. Även om det GÅR att rädda det svenska folket så förtjänar de inte att räddas. De förtjänar att bli våldtagna till döds.
>advokater och jurister ser inget fel på detta
Det är den utbildade överklassen som måste bort först. Varning för vassa kanter.
>advokater och jurister tillämpar lagen som 99.9% av befolkningen stöder
>det är något dåligt
Okej?
Känner typ samma. Har talat med några av mina smartaste vänner men trots att de är fullt medvetna om vågen av brott som sköljer över med dessa lyxmigranter så är de lika liberala som alltid. När jag tagit min examen så flyr jag landet.
jo på yle men vet inte om man kan kika det just nu
>tro att vanligt folk har någon som helst inverkan på vilka lagar som införs
idiot
Vilka jagjags använder ni i verkligheten?
>88
HELL SEGER BRODER! DU HAR VÄL BESTÄLLT KNIV FRÅN VARUSTELEKA!?
neet jagjaget
Detta. Fast är det ett jagjag verkligen?
Skulle folket vara sunt så skulle de tagit hand om domaren och somaliefamiljen, men det gör folket inte för de stödjer denna skit
Men vad fan hela familjen borde väl dömas för misshandel? Är det något jag inte fattar juridiskt, helt seriöst nu.
Vad fan pratar du om? Alla ordentliga undersökningar som gjorts har visat att en majoritet av svenskar är fientliga till invandring. Vi vill inte ha skiten här, vi ville inte ha det på 80-talet, 90-talet och inte nu heller.
Har dragit en jävligt dryg "haha aa" någon gång.
youtube.com
>Svenska mediebranschen i kris
>Närmare en miljon svenskar kan bli av med sin lokaltidning.
>Är demokratin hotad av informationsbrist?
>majoriteten är emot
>ändå har de röstat fram skiten vi är i
? ? ?
Folk röstar inte i enskilda frågor utan på partier.
Hur fan kan detta ses som negativt på något sätt?
>man sparar papper, mer klimatvänligt
>mer konkurrens på nätet
>media kan inte ljuga lika lätt då deras monopol försvinner
>billigare för alla
>en majoritet av svenskar är fientliga till invandring
haha "aa"
Vilken majoritet snackar vi om? % av alla som röstade i en opinionsundersökning på Nordfront eller?
Så ett folk som värderar något annat en folket sjäv högst ska räddas? asg
Varför finns presstöd överhuvudtaget?
För att vi, speciellt våra kvinnor, är konformistiska ända in i valbåset. Vi har aldrig röstat om invandringen, förutom i en kommun där folk såklart inte ville ha det. Motivet för alla 60 och 70-talister som röstat på moderater och sossar hela sina liv är för att de är "regeringsdugliga" och "kan ekonomin och sånt".
Trots all mediepropaganda de har kört med sedan 70-talet så vill svenskar inte ha skiten. Men vi har det för bra, och vi är för mesiga och passiva för att göra någonting åt det på riktigt.
Glöm inte att demokrati innebär att kontrollera massan. Populism, att politiker förespråkar lösningar som folket vill ha, är ett negativt ord och är ett hot mot demokratin.
>svenska "kvinnor"
Denna person jobbar som chef på ett flyktinghem och har sex med alla inneboende fast hon är gift och har barn. När en irakier misshandlade hennes femåriga son när han fick reda på att hon knullade alla andra på boendet försvarade hon irakiern när polisen förhörde henne.
Så medier lyder regimen
Så kallade ensamkommande flyktingbarn får stanna i Sverige, även om medicinska ålderstester visar att de är vuxna män. Det framgår av ett beslut från Migrationsverket som Fria Tider tagit del av.
Afghanen Mohammed kom från Iran till Sverige förra sommaren och sökte den 15 juni asyl hos Migrationsverket. Han hävdade då att han bara var 17 år gammal och att han fyllde år samma dag. Mohammeds moster hade nämligen antecknat hans födelsedatum i koranen, påstod han.
Det 17-åriga flyktingbarnets uppgifter ifrågasattes emellertid och myndigheten beslutade sig för att anlita experter för att bedöma Mohammeds ålder. En tandröntgen slog fast att afghanen med stor sannolikhet är en vuxen minst 20 år gammal man som ljuger om sin ålder.
"En röntgenbild togs av dina tänder den 19 oktober 2015. Resultatet, i medeltal, är minst 20,3 år med 10 % möjlighet att du är 18,0 år. Sannolikheten att du är minst 18 år är är mellan 85,3 och 90,1 %", står att läsa i Migrationsverkets 11-sidiga beslut.
Litade på personalen
Men Migrationsverket litade mer på personalen på det boende Mohammed bodde på än på experterna. De tyckte att nämligen att afghanen betedde sig som en 17-åring. Därför beviljades han i december förra året permanent uppehållstillstånd (PUT).
>Men Migrationsverket litade mer på personalen på det boende Mohammed bodde på än på experterna
hmm....
>förutom i en kommun där folk såklart inte ville ha det
vilken kommun?
Ursäkta min dumma fråga men bör populism ses som dåligt? Jag tror inte riktigt jag förstått precis vad det innebär, dess konsekvenser och fördelar. Om det är lösningar som folket vill ha bör det väl ses som något positivt?
Om folket inte ens kan säkra sin egen framtid så förtjänar dem att dö ut
Na Ev La
Känns svårt att förknippa sig med alt-right rörelsen när man läser denna artikel.
en.wikipedia.org
>The alt-right has no official ideology, but various sources have associated it with white nationalism,[6][7] white supremacism,[2][5][8] antisemitism,[2][5][9] right-wing populism,[6][10] nativism,[11] and the neoreactionary movement.
>The alt-right has been said to be a largely online movement with internet memes widely used to advance or express its beliefs, often on websites such as Sup Forums; much of the coverage of the alt-right has focused on the memes it has produced.
bokstavligen en jagjag ideologi.
>Men Migrationsverket litade mer på personalen på det boende Mohammed bodde på än på experterna.
Gud. Tänk va kul det skulle vara om man var neger och kunde bara få folk att ta ens ord som fakta.
>ja e de banken? öh kan ja få låna asså ett par hundra tusen eller? ja kan inte betala tillbaka typ, men jag förtjänar pengar så ge mig det okej brush tack
Är ni SD? Isf, röstade hela er familj på SD? Om inte, tänker ni försöka övertala hela er familj att rösta på SD till nästa val?
Nej, SOM-institutet har gjort undersöningar om invandringen sedan 1986. Mig veterligen har svenskar aldrig varit positiva, dock har de utformat frågorna annorlunda de senaste åren så att folk ska svara mer positivt.
Minns tråden att vi körde "kunskap på tvärs" ett par gånger under 2015?
Det är när man får en kategori, fråga och sedan ledtrådar 5-1p. 5p är svårast och 1p är lättast.
Någon som vill göra det nu?
>tmn tråden är skit
Näe, tänker inte rösta för min röst har inget värde och jag tror inte jag är smart nog för att göra ett beslut även om det är en meningslös röst.
Och min familj är säkert liberaler och jag orkar fan inte diskutera politik.
>rösta SD
Tack för att du är delaktig i förstörandet av Sverige din jävla hanrej.
Populism ses som något dåligt eftersom den retorik som brukar användas är simplifierad för att den ska vara lättförstådd och mottaglig för massan. Dden använder ofta förenklingar, till exempel att nationen är i fara och det beror på ett problem (massinvandring, juden, fabriksägarna) och om det problemet blir löst så blir alla problem lösta. Populistpartiet är det enda partiet som tar tag i dessa problemen. I verkligheten är politik inte något enkelt och den simplaste lösningen är inte alltid den bästa.
Så det klart att populism kan och ofta är negativt men, som med dagens invandringsfråga, är situationen helt ohållbar hur man än vill se det.
Okej då! Jag röstar väl på sossarna i nästa val. Så. Är u nöjd?
Socialismen är ett hot mot Sverige. Kämpa för kapitalismen.
Sverige förtjänas inte att bli räddat.
Det är inte mitt fel att landet hanrejar sig själv till döds och en enda röst gör absolut ingenting åt det heller.
Även om det på något sätt skulle vara min röst som var den enda som gjorde skillnad så, som sagt, förtjänas Sverige inte att räddas.
>kapitalismen
Varför skulle någon vilja förknippa sig med alt-right rörelsen? Det är ju bara en slasktratt för massa nytt som den gamla skolan inte gillar eller förstår. Förknippa dig med en ideologi istället.
>Gud. Tänk va kul det skulle vara om man var neger och kunde bara få folk att ta ens ord som fakta.
>>ja e de banken? öh kan ja få låna asså ett par hundra tusen eller? ja kan inte betala tillbaka typ, men jag förtjänar pengar så ge mig det okej brush tack
bild relaterad
kärlek på första ögonkast
youtube.com
...
>Är ni SD?
identifierar mig itne med något nuvarande parti i Sverige men kommer rösta på dem, ja
>röstade hela er familj på SD?
morsan å farsan aa. släkten är det nog 50/50
>tänker ni försöka övertala hela er familj att rösta på SD till nästa val?
håller på med det konstant, ja
>Alt-right
>Socialismen är ett hot mot Sverige. Kämpa för kapitalismen.
>bör populism ses som dåligt?
nej det är demokrati. Populism är ett skällsord etablissemanget använder när demokratin inte går som de vill
Bokstavligen inget argument.
...
Tänkte att jag kanske ska göra min mormors farfar stolt och rösta för kommunism, vilket parti ska jag ta och rösta på?
Självmordspartiet förstås.
Tänkte att göra som min fars släkt och skjuta kommunister
Du kan göra honom stolt genom att skjuta dig själv, din 2d-bög
Hade stormisarna varit så stormiga som sitt snack hade de brytit benen av apan, eller gjort något överhuvudtaget kring sådant.
kpmlr
Jimmie är ganska estetisk favä